• Náhrada maturitnej skúšky

• Príprava na získanie certifikátu City & Guilds

Žiaci maturitných ročníkov na našej škole sa začali od septembra 2009 pripravovať na získanie tohto certifikátu. Prípravu viedli naši učitelia prostredníctvom 60 hodinového jazykového kurzu.

Dnes už majú žiaci jazykovú skúšku úspešne za sebou a vlastnia certifikát City & Guilds, na základe ktorého im bude uznaná maturitná skúška z anglického jazyka podľa Vyhlášky MŠ SR č. 319/2008 o náhrade maturitnej skúšky z cudzieho jazyka a jej úprave vyhláškou č. 269/2009. Počas maturitných písomiek a ústnych skúšok im zostáva zvládnuť už len tri predmety.

Prvým úspešným absolventom gratulujeme!

V súčasnosti prebieha ďalší prípravný kurz.

Záujemcovia o prípravný kurz na získanie certifikátu sa môžu informovať na

maria.wagnerova@gymzh.sk

telefonicky na t. č. 045/ 6 725 630.

Prečo by ste mali získať certifikát a nahradiť si tak maturitnú skúšku?

ü  budete mať viac času na náročnejšie, iné predmety (menej starostí)

ü  menej stresu počas maturitnej skúšky

ü  okrem náhrady maturitnej skúšky získate medzinárodný certifikát, ktorý Vám dáva výhody aj pri ďalšom štúdiu i pri získaní zamestnania

Aká je jazyková skúška City & Guilds?

ü  Testuje všeobecné jazykové vedomosti potrebné na komunikáciu.

ü  Hodnotiaci má záujem zistiť Vaše vedomosti, a nie to, čo neviete.

ü  Bez ohľadu na to, z akých učebníc ste sa učili doteraz, zistíte, že úlohy sú z bežných situácií, simulujú skutočnosť a sú dokonca zaujímavé.

ü  Počas skúšky je dovolené používať anglický výkladový slovník.

ü  Jedným slovom, ak ste pripravení, budete to mať ľahké!

ü  Skúška má medzinárodnú platnosť, akceptujú ju mnohé inštitúcie univerzitného vzdelávania, oficiálne aj vlády vo Veľkej Británii, v Spojených štátoch amerických a v Európe (Europass)

ü  Tento jazykový certifikát je uznávaný ako náhrada za prijímacie skúšky už šiestimi univerzitami na Slovensku (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Selye János Egyetem Komárno, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita vo Zvolene, Žilinská univerzita v Žiline) a mnohými univerzitami v celej Európe.

ü  Mnohé ďalšie inštitúcie uznávajú certifikáty City & Guilds.

Akú hodnotu má skúška a aké sú úrovne?

ü  Systém jazykových skúšok City & Guilds je v súlade so Spoločným európskym referenčným rámcom Rady Európy - A1/A2, B1/B2 a C1/C2

Diplom City & Guilds ako náhrada maturitnej skúšky

ü Úrovne B2 a C1 - náhrada skúšky z jedného cudzieho jazyka

(písomná a ústna skúška)

ü Úroveň B1 - náhrada skúšky z druhého (voliteľného) cudzieho jazyka

(ústna skúška)

Z akých častí sa skladá písomná skúška City & Guilds?

1. LISTENING - porozumenie opakujúcich sa krátkych textov z magnetofónovej nahrávky
          2. ENGLISH USAGE - dopĺňanie chýbajúcich slov do súvislého textu
          3. READING - testuje sa porozumenie prečítaného textu
          4. READING & WRITING - najčastejšie sa testuje schopnosť napísať odpoveď na krátky list
          5. WRITING - slohová práca na vybranú tému

Z akých častí sa skladá ústna skúška City & Guilds?

1. úvodný rozhovor na všeobecné témy
          2. tri mini - situácie
          3. situačné dialógy s porovnávaním, konfrontovaním a diskusiou k daným informáciám
          4. krátky monológ na zvolenú tému